zasilacze
home NORKOM
nowe technologie
Kontakt
Nasi dostawcy
Lista referencyjna

© NORKOM 2008

Dławiki – podstawowe parametry

Dławik

Dławik jest elementem indukcyjnym, który wykorzystuje się zazwyczaj do tłumienia napięć przemiennych. Charakterystyczną cechą dławika jest stawianie oporu indukcyjnościowego zmianom prądu elektrycznego. Gromadzi on energię w postaci pola magnetycznego podczas wzrostu prądu płynącego przez jego uzwojenie generując ujemne napięcie na jego zaciskach oraz oddaje energię do obwodu podczas zmniejszania wartości prądu przez generację dodatkowego napięcia dodatniego. Realizacja praktyczna dławika jest podobna do konstrukcji transformatora: cewka elektryczna nawinięta na rdzeń wykonany z blach transformatorowych. To co różni dławik od transformatora jest występowanie jednej lub kilku szczelin powietrznych w rdzeniu.

Zastosowania:

transformatorytransformatory

Konstrukcje naszych klientów w całości produkowane przez nas.

Projekty na zamówienie

Dławiki są szeroko wykorzystywane w przemyśle elektronicznym i elektrotechnicznym. Konstrukcje techniczne występujące w tych gałęziach przemysłu często wymagają zastosowania specjalnie zaprojektowanych i wykonanych elementów składowych. Dlatego trudno jest pokryć wszelkie zapotrzebowania elementami standardowymi. Aby spełnić wymagania każdego użytkownika firma Noratel wyspecjalizowała się w wytwarzaniu dławików na zamówienie zgodnie z konkretnymi wymaganiami i potrzebami klientów. Firma Noratel może zaprojektować i wykonać każdy rodzaj dławika począwszy od małych dławików przystosowanych do montażu na płytkach drukowanych zasilaczy impulsowych, a skończywszy na dużych jednofazowych dławikach z ciężkimi cewkami prądowymi instalowanych na jednostkach pływających, czy w przemyśle ciężkim. Wszystkie projekty wykonywane są przy ścisłej współpracy z klientem. Firma Noratel posiada duże doświadczenie w projektowaniu i wytwarzaniu dławików o parametrach maksymalnych wymienionych poniżej:

Dławiki jednofazowe:

Dławiki trójfazowe:

Firma Noratel stawia czoła nowym wyzwaniom i stara się ciągle polepszać swoje produkty, dlatego stale śledzi wyniki najnowszych badań dotyczących dławików.

Gabaryty dławika

Ekwiwalentną wielkość transformatora odpowiadającą danemu dławikowi można obliczyć w poniższy sposób:

ST = Pi x f x L x I2

ST - ekwiwalentna wielkość transformatora (VA)
Pi = 3,14
L - indukcyjność (H)
F - częstotliwość (Hz)
I - prąd (A)

powrót

(karta nr 2450)